Üçyıldız Mimarlık | Denizli Mimarlık Ofisi

Denizli nin En Yüksek Binası için yola çıkıldı

TEKLİF AL
about_history
 • Denizli nin En Yüksek Binası için yola çıkıldı

  14 Ocak 2019, 15:03

              The One projesinin gerçekleştirildiği 7400 m2 arsanın temel özelliği ada şeklinde olmasıdır, plan şartları iyice incelediğinde adanın tamamının proje alanı olmasından dolayı emsal 3 inşaat alanı yapma şansını elde edilmiştir. Denizli ilinin nadir emsal 3 arsalarından birisi olan 7400 m2’lik arsa, metrekare alanın 3 katı inşaat yoğunluğunda inşaat yapılabilir durumdadır. Projede zemin katta işyerleri, 5 yıldızlı otel ve ofislerin bulunduğu kule olmak üzere üç ana fonksiyon bulunmaktadır. Arsa, Denizli’nin batı ucunda bulunmaktadır, modernleşmenin temelinin batıda olduğu düşüncesinden yola çıkarak modernleşmeyi ve modern mimari teknikleri ön plana çıkarılan projede tasarlanan binalar da aynı ölçüde çağdaşlığı ve modernliği temsil eden binalardır. Projede yer alan binaların dış cephelerinin tamamına yakın kısmı cam kaplama olarak tasarlanmış ve LED aydınlatma teknolojisi kullanılmıştır. Arsa alanının emsal 3 olması nedeniyle proje yatay değil, dikey olarak dizayn edilmiştir. Burada öne çıkarmak istenilen düşünce elbette yalnızca arsa alanı ile ilgili değil, yükselme, yükseliş fikirlerini ön plana çıkarmaktır.

              Bu projenin temel hedefi, Denizli’nin en yüksek binasını yapmaktı. Uzun belediye onayları süreçlerinden geçerek 115,50 cm’lik yükseklik ile bu hedef gerçekleştirilmiştir. Şu da belirtilmelidir ki, arsanın Denizli’nin batı yakası girişinde ve yol üzerinde bulunması önemli bir ayrıcalıktı ve mimari tasarımı ile bu ayrıcalık projenin en önemli avantajına dönüştürülmüştür. Travertenleri ve horoz simgeleriyle belleklerde yer edinen Denizli ili için bu projeyle yeni bir simge oluşturulmuştur. Görkemli otel binası ve ofis kulesi ile Denizli yeni bir bakış açısına, yeni bir vizyona sahip oldu. Denizlililerin yanı sıra şehirlerarası yolcular için de yeni bir durak noktası niteliğindeki alışveriş merkezinde toplam 10 işyeri bulunmaktadır. Projede yer alan 5 yıldızlı otel, uluslararası alanda önemli bir prestij sahibi olan Divan Otelleri Grubu ile işbirliği içinde tasarlanmıştır. Seçkin konuklarına uzun yıllardır hizmet veren bu önemli kuruluş, projenin saygınlığına inanarak otele ve zemin terasta bulunan pastaneye adını vermiştir. Son katında Divan Restoran bulunan otelin bodrum katında ise spa merkezi ile düğün salonları ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirilebileceği toplantı salonları bulunmaktadır. Spa merkezinin yanı sıra açık ve kapalı yüzme havuzları bulunan otelde oyun salonları ve otopark mevcuttur. Ofislerin bulunduğu kulede 16 tanesi standart olmak üzere son katlarda ise loft ofisler yer alır. Son katlardaki ofislerin bazıları ise penthouse şeklinde tasarlanmıştır.

              Arsa sahibine gelince; evli ve 3 çocuk babası olan Mehmet Özcan, 1969 yılında Konya’da doğmuştur. Erken yaşta babasını kaybeden Özcan, genç yaşına rağmen aile reisliği görevini üstlenmiş, çalışkan, azimli ve dürüsttür. Ailenin çatısı konumundaki Mehmet Özcan tüm aile bireylerinin, özellikle de kardeşlerinin desteği ile çalışma yaşamına atılmıştır. Çalışma yaşamının çok erken yıllarında tekstil sektöründe bir numara olmayı hedef edinmiş, bunun için yılmadan çalışmıştır. Konya’da manifaturacılık yaptığı esnada, Denizli’de ufak bir tekstil firmasını satın alarak, radikal bir kararla Denizli’ye yerleşen Özcan, ailesini de yanına alarak burada iş hayatına devam etmeye başlar. Geniş vizyonlu ve öngörülü bir iş adamı olan Mehmet Özcan, yükselişte olan Bursa iline gitmek yerine daha bakir bulduğu, sektördeki yükselişine olanak tanıyabilecek olduğunu düşündüğü Denizli’yi seçer. Özcan, yaratıcı zekası ve cesur girişimciliği ile iş yaşamında en önemli anahtarın dürüst ticaret olduğuna olan inancı ile sektörde hızla yükselmeye başlar. Bugün Konya Tekstil Fabrikası’nın sahibi olan iş adamı Mehmet Özcan, Denizli’ye geldiği yıllarda tekstil sektöründe ufak bir yer edinebilmişken, aradan geçen 20 yıllık süreci kapsayan başarı yolculuğu motivasyon kaynağı olan firma sahibi, bugün Denizli’deki tekstil sektörünün bel kemiği konumundadır. (2018 yılında) Mehmet Özcan ileri görüşlülüğü, mücadeleyi asla bırakmayan örnek kişiliği ve risk alabilen girişimciliği ile yalnız tekstil sektöründe değil, aynı zamanda inşaat sektöründe de faaliyet göstermeye karar vererek cesur bir hamle ile inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır.

              Projelendirme aşamasında oldukça titiz davranan Mehmet Özcan, projenin mimari kısmını Denizli’nin başarılı mimarı Volkan Üçyıldız ile işbirliği içinde gerçekleştirmiştir. Denizli’de ve başka şehirlerde pek çok projede imzası bulunan tecrübeli mimar Volkan Üçyıldız, tasarımını Mehmet Özcan’ın özyaşam öyküsünden esinlenerek gerçekleştirdiği projeyi bu ilhamla ortaya koymuştur. Adını 1 (bir) rakamının biçiminden alan The One projesinin formu Mehmet Özcan ve iki kardeşinin iş hayatındaki başarılarını simgelemektedir. Burada vurgulamak istenilen düşünce üç kardeşin bir araya gelerek iş ve sosyal yaşamlarında kazandıkları önemli başarıları ve bu başarıda temel rolü oynayan Mehmet Özcan’ın, girişimde bulunduğu sektörlerdeki yükselişini ve dahası zirveyi temsil edişini ön plana çıkarmaktır. Yatay bir baza üzerinde binanın tamamlayıcısı olarak yükselen kule; projenin tıpkı kendisi gibi sağlam bir temel üzerine inşa edilen güçlü bir yükselişi vurgulamaktadır. Yaratıcılığı ve estetik bakış açısına verdiği önem sayesinde tasarladığı projelerle adından söz ettiren deneyimli mimar Volkan Üçyıldız “The One” ile Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden ilk ve tek siluet onayı alan “Denizli’nin en yüksek binası” projesini gerçekleştirmiştir. The One projesinin asıl önemi estetik tasarımının yanı sıra, projenin ruhsatını edinme sürecinde yaşanılan mevzuat engellerinin aşılması ve sürecin bir yıl gibi bir zaman diliminde meşakkatli bir yol izlenerek, projenin mimarı Volkan Üçyıldız’ın mevzuata ve ilgili yönetmeliklere ilişkin hakimiyeti ve tecrübesi sayesinde tamamlanmış olmasıdır.Tema Ayarları

Site Genişliği

Geniş
Dar

Site Rengi


UA-130496579-1